Παρουσίαση συλλογικού τόμου «Λογοτεχνική ανάγνωση στο σχολείο και στην κοινωνία»

Την Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018 θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση του συλλογικού τόμου «Λογοτεχνική ανάγνωση στο σχολείο και στην κοινωνία» (επιμ. Β. Αποστολίδου, Δ. Κόκορης, Μ. Γ. Μπακογιάννης, Ε. Χοντολίδου) από τις εκδόσεις Gutenberg.

Ο συλλογικός τόμος ανθολογεί επιλεγμένες εισηγήσεις του ομώνυμου Διεθνούς Συνεδρίου που έλαβε χώρα τον Οκτώβριο του 2017 και συνδιοργανώθηκε από το ΕΜΑΓΕΚ, σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, το Τμήμα Φιλολογίας (Τομέας Μεσαιωνικών και Νέων Ελληνικών Σπουδών) και το Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής.

Η παρουσίαση θα γίνει στις 19.00, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης (Δημαρχιακό Μέγαρο).

Το βιβλίο θα παρουσιάσουν οι:

– Σούλα Μητακίδου, Καθηγήτρια ΠΤΔΕ, ΑΠΘ

– Κατερίνα Τικτοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Φιλολογίας ΑΠΘ

– Μαρία Ακριτίδου, Φιλόλογος-εκπαιδευτικός (ΚΕΓ)

Την εκδήλωση θα συντονίσει ο Δημήτρης Κόκορης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής ΑΠΘ.