Διεθνές Συνέδριο «Λογοτεχνική ανάγνωση στο σχολείο και στην κοινωνία»

Το ΕΜΑΓΕΚ, σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, το Τμήμα Φιλολογίας (Τομέας Μεσαιωνικών και Νέων Ελληνικών Σπουδών) και το Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής διοργανώνει Διεθνές Συνέδριο με τίτλο «Λογοτεχνική ανάγνωση στο σχολείο και στην κοινωνία».

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα λάβουν χώρα από την Πέμπτη 19 έως και την Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 στο ΚΕ.Δ.Ε.Α. και στον Πύργο της Παιδαγωγικής Σχολής του ΑΠΘ.

Η έναρξη των εργασιών του Συνεδρίου θα γίνει την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου και ώρα 17:00, στο ΚΕ.Δ.Ε.Α. του ΑΠΘ.

Οι ομιλίες θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου, στις 19:30, και το Σάββατο 21 Οκτωβρίου, στις 13:00, στο Αμφιθέατρο Ι του ΚΕ.Δ.Ε.Α.

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017, στο ΚΕ.Δ.Ε.Α. του ΑΠΘ (ώρες 9:30 – 14:00), με την Ημερίδα με τίτλο «Προγράμματα Σπουδών: Γενικές αρχές, εφαρμογές των νέων ΠΣ, ο ρόλος των εκπαιδευτικών».

Προσκεκλημένες ομιλήτριες στο Συνέδριο είναι διακεκριμένες επιστήμονες από τον ευρύτερο χώρο της λογοτεχνίας και της διδασκαλίας της, καθώς και του γραμματισμού.

Οι εργασίες του Συνεδρίου και της Ημερίδας είναι ανοιχτές για το κοινό.

Για να προβάλετε το Δελτίο Τύπου του Συνεδρίου, πατήστε εδώ.

Για να προβάλετε το πρόγραμμα του Συνεδρίου, πατήστε εδώ.

Για να προβάλετε την αφίσα του Συνεδρίου, πατήστε εδώ.